Jest to moja pierwsza przygoda z blogiem. Stronka ta powstała, ponieważ na zaliczenie jednego z przedmiotów na studiach musimy przygotować własny blog o swoich pasjach, mający charakter edukacyjny. Z racji tego, iż bardzo lubię czytać pierwsze co przyszło mi na myśl to blog związany z literaturą. Jeżeli chodzi o tematykę książek, które wybieram nie ograniczam się do jednego gatunku literatury, jednak blog ten będzie dotyczył książek opartych na faktach autentycznych. Bardzo cenie sobie literaturę faktu, ponieważ ma ona za zadanie uwrażliwić czytelników na krzywdę innych ludzi. Bardzo często autorami tych opowieści są ludzie okrutnie doświadczeni przez los. Nie są to na pewno lektury łatwe, ponieważ opisane w nich wspomnienia wzbudzają często w czytelniku silne emocje. Jednak wszystkie są przykładem tego, iż nawet najgorsze przeżycia w przeszłości mogą zostać przezwyciężone, co potwierdzają dalsze losy autorów.
Pierwszą historią, którą chciałam wam przedstawić jest autobigrafia Betty Mahmoddy oraz jej siostry Zany Mushen.
"Sprzedane przez ojca"
Historia opowiada o losach dwóch angielskich nastolatek, które ich własny ojciec z pochodzenia Jemeńczyk sprzedał za 2000 tysięcy funtów.
Początkowo ojciec obiecywał dziewczynkom egzotyczne wakacje. Zana oraz Nadia miały poznać rodzinę oraz kraj swojego ojca, po czym wrócić do Anglii. Dziewczynki zostają jednak uwięzione oraz wydane za mąż bez ich zgody. Wspaniała przygoda zmienia w koszmar, który trwa aż przez osiem lat. Ich beztroskie życie zmienia się w więzienie w kraju o zupełnie nieznanej im kulturze oraz tradycjach.
Autorka opisuje życie codzienne, jakie przyszło wieść jej razem z siostrą w wiosce położonej na wzgórzach Jemenu. Dziewczynki często są bite, gwałcone oraz zmuszane do pracy ponad ich siły. Zanie po kilku latach udaję się jednak wyrwać z koszmaru i wrócić do Anglii. Stamtąd próbuje walczyć o powrót swojej siostry oraz synka, którego musiała pozostawić w Jamenie.
"Do tej pory nie wiedziałam nic o nienawiści. Byłam zwykłą angielską nastolatką, chodziłam do szkoły na tańce, słuchałam muzyki z przyjaciółmi, miałam mamę, która mnie strzegła. Teraz za ich sprawą nie mam nic. "
Opowieść autorki jest niezwykle poruszająca. Często podczas jej lektury zadawałam sobie pytanie jak ojciec może w tak straszliwy sposób skrzywdzić swoje córki, odebrać im wszystko co do tego czasu znały i kochały.
"Nie mogę uwierzyć, że to wszystko mi się przytrafiło. Jedna tylko myśl tłuczesię w mojej głowie to nieprawda, to nieprawda...Trudno określić, co się wtedy we mnie działo. Byłam zmuszona żyć w nierealnym świecie, tawieś uczepiona u gór, ten dom przylepiony do skały, ta ciągnąca się wokół pustynia, ci ludzie,ich postępowanie, wszystko to było jak zły sen. Nic nie było prawdziwe. "
Po przeczytaniu książki widać wyraźnie jak odmienna jest kultura Bliskiego Wschodu oraz, jak przerażającymi rządzi się tradycjami. Uważam, iż książka jest naprawdę warta przeczytania. Jej autorka ukazuję nam jak wiele jest w stanie znieść człowiek oraz, że w czasach, w których nie ma niewolnictwa mają miejsce tego typu historie."Zwracam się do tej, która właśnie przeczytała moją historię i za chwilę zamknie książkę. Niezamykaj jej w niepamięci. Pomóż mi. Niech mój krzyk rozbrzmiewa w twoim sercu, jest totakże krzyk bardzo wielu kobiet. Tych wszystkich, o których sprawiedliwość zapomina i kpisobie z nich wszędzie tam, gdzie prawa ustalone są przez mężczyzn i przez nich kontrolowane,gdzie kobiety traktowane są gorzej od zwierząt, gdzie odbiera się im ciało, duszę i dzieci.Domagam się prawa ingerowania w stosunki panujące w takich krajach. "
Zana i Nadia w Jemenie
Cześć Natalka:) również bardzo lubie książki, które poruszają problemy muzułmańskich kobiet i opisują ich życie. Zaciekawiłaś mnie ta książka dlatego pewnie w najbliższym czasie po nią sięgne.
OdpowiedzUsuńHej. Dla mnie przerażające jest najbardziej chyba to jak zmieniły się siostry. Z wesołych nastolatek w nieszczęśliwe mężatki, niewolnice...Nie wiem czy wiesz ale jest konytuacja tej książki Obietnica dla Nadi również warta przeczytania. pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTak wiem, że Zana napisała kolejną część książki, niestety nie mogę jej nigdzie dostać. Zgodze się, że pobyt w Jemenie zmienił Zane na zawsze. Nawet po powrocie do Anglii nie potrafiła się niestety ponownie odnaleźć. "Boję się ulicy. Muszę się od nowa przyzwyczaić do wielu rzeczy - krótkich spódniczek, pończoch, butów, chodzenia z gołą głową - przygotować się na spotkanie z Mackiem. Na to wszystko potrzebny mi czas"
Usuń