Autor: Cathy Glass
Tytuł: Czekając na anioły
Wydawnictwo: Hachette
Liczba stron: 352
"Gwiazdy są szczelinami w Niebiosach, przez które przyświeca miłość naszych zmarłych bliskich".
Czekając na anioły to jedna z książek napisanych przez brytyjsa pisarkę Cathy Glass. Cathy pracuje również w opiece społecznej i tworzy dla dzieci rodzinę zastępczą. W książkach opowiada przeważnie o swoich podopiecznych, którzy byli maltretowani oraz pokrzywdzeni przez rodziców. Czekając na anioły różni się jednak od pozostałych historii. Do opieki społecznej zgłasza się Patrik, mężczyzna chory na nowotwór. Nieuleczalna choroba postępuję i mężczyzna z dnia na dzień staje się coraz słabszy. Wie, że zostało mu już niewiele czasu. Patrick nie martwi się jednak o siebie. Mężczyzna boi się o przyłość swojego synka Michalela, którego od sześciu lat samotnie wychowuje. Chłopiec mimo całej sytuacji, wykazuje się dużym hartem ducha. Chłopiec zdaje sobie sprawę, iż pewnego dnia po jego tatę przybędą anioły i zaprowadzą do mamy chłopca. Pragnie jednak, by ten dzień nastał jak najpóźniej, dlatego co wieczór patrząc w niebo modli się o to, aby jego tata pozostał z nim jeszcze przez jakiś czas. Cathy oraz jej rodzinę niezwykle wzrusza historia Patricka i jego synka. Wspólnie postanawiają zaopiekować się chłopcem.
Książka pokazuje jak wielka jest miłość rodzica dla swojego dziecka oraz jak ludzkie tragedie potrafią do siebie zbliżyć całkiem obce sobie osoby. Mimo całego dramatu książka niesie ze soba wiele ciepła oraz miłości. Przedstawiona w książce historia skłania czytelnika do refleksji nad tym jak kruche jest ludzkie życie.Książka jest doskonała lekcją, iż powinniśmy cieszyć się z każdego dnia oraz obecnośći swoich bliskich.
Polecam książkę każdemu, kto lubi czytać wzruszające historie.
czwartek, 29 stycznia 2015
wtorek, 27 stycznia 2015
LUDZIE LUDZIOM...
Autor: Kazimierz Piechowski
Tytuł: "Byłem numerem. Historie z Auschwitz."
Wydawnictwo: Sióstr Loretanek
Liczba stron: 288
Z okazji 70 letniej rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz dzisiejszy post zdecydowałam poświęcić książce związanej z tematyka obozów koncetracyjnych.
Pozycją, którą pragnę przedstawić jest książka "Byłem numerem" Kazimierza Piechowskiego. Jest to dokument w postaci spisanych wspomnień trzech byłych więźniów obozu, którym udało się przeżyć. Każde z trzech przedstawionych świadectw, jest tak samo wstrząsające i rodzi pytanie jak człowiek mógł wyrządzić drugiemu tak okrutne cierpienia.
"Nadszedł dzień, kiedy prócz pasiaków, obdarzono nas numerami. Każdy dostał numer i winkiel- to znaczy trójkąt. Czerwony dla politycznych. Czarny dla uchylających się od pracy. Fioletowy dla księży, świadków Jehowy i innych sekt religijnych. Różowy dla homoseksualistów. Żółta dla Żydów. Ale to nie kolor winkla był najważniejszy, najważniejszy był numer. Zostaliśmy numerami."
Książka ta skłania do szczegółnej refleksji nad losem zamęczonych w obozach ludzi oraz nad tym do czego prowadzić może nienawiść.
"Straszne, okrutne słowo. Przy jego dźwięku sumienie świata dostaje drgawek. To miejsce, gdzie człowiekowi człowiek czynił coś takiego, co w żadnym języku świata nie zostało dotąd zdefiniowane. Auschwitz, Gigantyczny cmentarz bez grobów i bez krzyży, gdzie sekt tysięcy ludzkich istot spoczywają w jednym grobie, pełnym prochów."
Polecam również film "Ciemności skrywają Ziemię". który emitowany będzie po raz pierwszy dziś na TVP 2. Film składa się z materiałów dotyczących wyzowalenia obozów przez aliantów. Poniżej link z opisem filmu.
http://historia.newsweek.pl/film-o-auschwitz-bergen-belsen-ciemnosci-skryja-ziemie,artykuly,355879,1.html
czwartek, 22 stycznia 2015
CHŁOPIEC KTÓREGO NIKT NIE KOCHAŁ
Autor: Casey Watson
Tytuł: Chłopiec którego nikt nie kochał
Liczba stron: 304
WITAM!
Dzisiejszy post postanowiłam poświęcić książce autorstwa Casey Watson. Casey Watson wraz z mężem prowadzi specjalistyczną rodzinę zastępczą dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi oraz problemami wychowawczymi. Pomaga dzieciom uporać się z trudnymi doświadczeniami oraz zaznać normalnego życia. Gdy w Wielkiej Brytani zaczęto wdrażać nowy system dotyczący rodzin zastępczych, Casey wraz z mężem postanowili się do niego przyłączyć. Justin bohater książki był ich pierwszym podopiecznym. Rodzina zastępcza prowadzona przez Watsonów była specjalistyczną opieką, krótkoterminową, która wiązała się z wdrożeniem programu dla dzieci nienadająych się do zamieszkania w zwykłych rodzinach zastępczych.
Casey opisała losy swoich podopiecznych w kilku książkach. Jedna z nich jest właśnie "Chłopiec którego nikt nie kochał". Już sam tytuł książki jest niezwykle przejmujący, a im bliżej poznajemy historię bohatera książki wprost nie możemy uwierzyć jak wiele cierpienia doznało dziecko. Justin miał 11 lat, gdy trafił do Casey, po licznych pobytach w różnych placówkach.Chłopiec zanim został oddany do
placówek mieszkał z matką narkomanką oraz trójka swojego rodzeństwa. W domu
często brakowało jedzenia, panował bałagan oraz odbywały się libacje
alkoholowe. Justin był również wykorzystywany seksualnie przez partnerów swojej matki. Został on odrzucony przez matkę, jako najstarszy z dzieci.Wszystkie te wydarzenia spowodowały, iż Jusitn stał się chłopcem niezwykle agresywnym ,zarówno wobec innych ludzi jak i siebie. Często
dokonywał samookaleczeń. Ponadto Justin miał problemy z nauką oraz był
odrzucany przez rówieśników. Casey mimo licznych
problemów z chłopcem nie poddała się. Jej pokochała chłopca i
stworzyła mu dom, pierwszy prawdziwy dom, co spowodowało, iż Justin docenił to
i zmienił się. Casey wyazała w stosunku do Justina wiele ciepła. Obdarzyła chłopca również miłością, której wcześniej nigdy nie doświadczył.
Mimo tego, że rodzina zastępcza stworzona przez Watsonów ma charakter przejściowy, Justin bardzo zżył się z Casey i jej rodziną i nadal utrzymuje z nimi kontakt.
Książką pełna jest opisów traumatycznych
przeżyć, jakie przeszedł Justin, które na długo zostają w pamięci. Uważam, iż
Pani Casey posiada pewien talent literacki, dlatego książkę mimo trudnej
tematyki czyta się dobrze. Książka pisana jest prostym niekiedy dosadnym
językiem. Autorka potrafi utrzymać napięcie oraz wywołać w czytelniku prawdziwy
kalejdoskop emocji. Książkę polem każdemu.
Poniżej wstawiam link do oficjalnej strony Casey Watson.
http://www.caseywatson.co.uk/
Mimo tego, że rodzina zastępcza stworzona przez Watsonów ma charakter przejściowy, Justin bardzo zżył się z Casey i jej rodziną i nadal utrzymuje z nimi kontakt.
Poniżej wstawiam link do oficjalnej strony Casey Watson.
http://www.caseywatson.co.uk/
POZDRAWIAM :)
czwartek, 15 stycznia 2015
MAMA KAZAŁA MI CHOROWAĆ
Autor: Julie Gregory
Tytuł: Mama kazała mi chorować
Wydawnictwo: AMBER
Liczba stron: 286
Witam!
Chciałabym wam dziś przedstawić książkę Julie Gregory "Mama kazała mi chorować". Majac za sobą przygodę z wieloma ksiązkami opartymi na autentycznych faktach, myślałam, że nic nie jest już w stanie mnie zadziwić. Jednak po zapoznaniu się z historią Julie nie mogłam wprost uwierzyć w to co czytam.
Julie opisuje w książce swoje dzieństwo, które upłyneło jej na wizytach u lekarzy, ciągłych badaniach oraz wizytach w szpiatalach. Gdy była mała dziewczynką naprawdę wierzyła, iż jest chora. Matka dziewczynki z niezwykłą energią próbowała ustalić co dolega swojej córce. Jak się okazało przyczną wszlekich cierpień Julie była właśnie jej matka. Matka Julie cierpiała na tak zwany zastępczy zespół Munchhausena.Polega on na świadomym fałszowaniu objawów klinicznych oraz celowym wywoływaniu choorby u dziecka, przez swego opiekuna, aby czerpać z tego własne korzyści. Zespół ten jest jednym z najgroźniszych sposobów maltretowania dziecka, gdyż trudnością diagnostyczną jest niewiarygodna zdolność do oszukiwania lekarzy przez opiekuna dziecka. W większości przypadków, tak jak było to u Julie sprawca jest matka, a ofiara jej dziecko. Julie dowiedziała się o tej przypadłości już, jako dorosła kobieta na studiach. Aby uporać się z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa oraz pomóc innym ofiarom wyrwać się z rąk oprawców postanowiła napisać poruszający pamięynik opisyjący przeżycia osoby maltretowanej przez własną matkę. To cego doświadczyła Julie jest przerażające. Matka wielokrotnie podtruwała ją, głodziła oraz poddawała bolesym zabiegom. Doprowadziła ona do wyniszczenia orgaznizmu swojej córki.
Książka jest jednocześnie pełna bólu i cierpienia, jednak z drugiej strony pełna nadziei. Ukazuję, że można wyrwać się z kręgu prezmocy i powrócić do zdrowia.
W celu lepszego ukazania opisywanych sytuacji w ksiące zostały zamieszczone orginalne kserokopie kart lekarkich, wyników badań czy prywatyne zdjęć Julie, obrazujące opowiadane sytuacje.
Jako przyszły pedagog uważam, iż książkę Julie powinien powinien przeczytać każdy lekarz, pedagog czy pracownik socjalny. Powinna być ona przestrogą.
Was również serdecznie zapraszam do zapoznania się z historią Julie.
POZDRAWIAM :)
Was również serdecznie zapraszam do zapoznania się z historią Julie.
POZDRAWIAM :)
Cytaty z książki:
"Kiedy mama wsuwała mi pod język małą, białą tabletkę, głowa bolałamnie bardziej.- Widzę, że zbliża się migrena. Otwórz buzię. Język w górę. Dooobrze.Czasami zbierało mi się na wymioty. Na ogół po prostu wracałam dołóżka i czekałam, aż pigułka pod moim językiem rozpuści się i będzie przypominaćrozrobiony gips; bardzo cierpiałam. Wciąż nie potrafiłam określić, czy boli mnie czoło, czy cała głowa; czułam się rozpalona, było miniedobrze, coś podskakiwało mi w gardle, jak stróżujący pies, szarpiącysię na łańcuchu.Z powodu moich chorób mama nie pracowała. Przecież w każdej chwilimogłam dostać migreny, wysokiej gorączki albo ostrego zapalenia gardła;wtedy musiała rzucać wszystko i wieźć mnie do lekarza."
"W domu moje lekarstwa zajmują całą kuchenną szafkę. Tam, gdzie kiedyśbyło jedzenie, teraz jest „pokarm Julie": lekarstwa, tuczące wafelkii sześciopaki czekoladowego Ensure Plus, witaminizowanego napojuw puszkach, który podawano mi w szpitalu do posiłków.Mama mówi, że mam alergię na zwykłe jedzenie, ale pozwala mi pić tyleEnsure Plus, ile tylko zechcę. Jedna puszka zastępuje cały obiad z trzechdań. Nie ma różnicy, powtarza mama, naprawdę żadnej różnicy."
"Pani Gregory, Julie nie potrzebuje operacji serca. Na pewno to paniącieszy. - Odchrząkuje z zakłopotania. - Dotychczasowe badania nie wykazałyżadnych zmian, które uzasadniałyby zastosowanie tak inwazyjnegośrodka. Jestem przekonany, że z czasem objawy staną się wyraźniejszei będziemy mogli postawić precyzyjną diagnozę albo Julie po prostu wyrośnie z choroby. Nic jej nie grozi, może poza wystąpieniem zespołu wypadaniapłatka zastawki mitralnej, ale prawdopodobieństwo jest znikome.- To żart?- Skądże. Stan zdrowia Julie jest w normie.- Nie do wiary! Nie mieści mi się to w głowie! Nie chcesz doprowadzićsprawy do końca i zoperować jej serca? Myślałam, że razem doprowadzimysprawę do końca, Michael! Mówiłeś, że ci zależy!- Zależy mi na wykryciu przyczyn złego samopoczucia Julie, pani Gregory,ale operacja serca jest niewskazana. Zwykle rodzice bardzo się cieszą..."
"Kroili, macali, dręczyli moje ciało bez powodu.Wbijam palce w szpary między cegłami, podciągam się z wysiłkiem.Oparta o ścianę, uderzam w nią głową.Po prostu robili badania, nigdy nie podważając jej słów.Teraz znam już całą prawdę.Ona to robiła, od samego początku.Elementy układanki wirują wokół mnie, próbując wsunąć się we właściwemiejsca. Nie chcę wiedzieć.Poświęcałam się, żeby ona mogła żyć.Nie chcę wiedzieć."
niedziela, 4 stycznia 2015
KWIAT PUSTYNI
Autor: Waris Dire
Tytuł orginalny: Desert Flower
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 254
Cześć wszystkim :)
Chciałabym przedstawić dziś książkę, która jest pierwsza książką na faktach autentycznych, jaką udało mi się przeczytać. "Kwiat pustyni" autorstwa Waris Dire przeczytałam majac 12 lat. Pamiętam, że o historii Wairs dowiedziałam się z jakiejś gazety i od tej chwili wiedziałam, że muszę zdobyć książkę, aby dowiedzieć się więcej o jej życiu. Książka zrobiła na mnie wtedy wielkie wrażenie i czytałam ją z zapartym tchem. To właśnie z niej dowiedziałam się o okrutnym rytuale, jakim jest obrzezanie kobiet w Afryce. Kiedy parę lat temu na podstawie książki powstał film, po jego obejrzeniu postanowiłam powrócić do lektury. Książka ponownie bardzo mnie poruszyła.
Waris urodziła się się w Somali, w plemieniu zwanym nomadami. Jej imię oznacza dosłownie pustynny kwiat, od którego aurorka nadała tytuł swojej książce. Waris wychowała się wśród dzikiej przyrody Afryki. Jej życie od początku było pełne cierpienia. Będąc małym dzieckiem została zgwałcona przez znajomego swojego ojca. Jako trzynastoletnia dziewczynka miała zostać wydana za mąż za straca, którego wybrał dla niej ojciec. Przerażona perspektywą takiej przyłości postanawia uciec. W książce opisuje całą swoją wędrówkę przez pustynię do Modagiszu, gdzie udaję się by zatrzymać się u swoich krewnych. Po dotarciu do Modagiszu Wairs postawia wyruszyć do Londynu, gdzie staje się służącą w domu swojego wuja konsula. Podczas pobytu w Londynie zostaje odkryta przez znanego fotografa i tym samym zaczyna karierę modelki. Waris rozkwita, a jej twarz pojawia się na wielu okładkach znanych czasopism. Somalijska modelka staje się sławna, udziela wielu wywiadów. Wszystkich interesuje to jak diametralnie zmieniło się jej życie, z dzikich pustkowi Afryki na ulice Nowego Yorku. Jednak Waris pragnie ukazać światu, że to nie te wydarzenia są najważniejsze w jej życiu. Chce opowiedzieć o dniu, który zmienił jej życie, mianowicie o dniu w którym została obrzezana. W 1997 roku decyduje się na wywiad , w którym wyjawia swój sekret światu. W tym samym roku Waris została ambasadorką ONZ oraz rozpoczęła walkę z praktykowanym w Afryce obyczajem okaleczania kobiet.
Książka pisana jest prostym językiem niekiedy bardzo ciętym. Książka pełna jest opisów traumatycznych przeżyć autorki, które na długo zostają w pamięci.
Historia Waris jest wręcz niewiarygodna. Wszystko co osiągnęła zawdzięcza na pewno swej odwadze, determinacji oraz wewnętrznej sile.
Poniżej wstawiam linki do wywiadu z Waris, który udzieliła Kindze Rusin, dziennikarce Dzień Dobry TVN.
https://www.youtube.com/watch?v=S0-ofG4GqWQ
Zachęcam was serdecznie do lektury tej książki. Poniżej przedstawiam kilka cytatów z książki, które być może przekonają was do zapoznania się z historią Waris.
"Poczułam się bardzo ważna – przyjaciel taty wybrał mnie, a nie któregoś z braci. Wziął mnie za rękę, wyszliśmy z chaty i zaczęliśmy zaganiać stado. Zazwyczaj przy takich okazjach biegałam dziko to tu, to tam, ale robiło się coraz ciemniej, więc ze strachu trzymałam się blisko Gubana. Ten zaś ni stąd, ni zowąd zdjął kurtkę, położył na piasku i przysiadł na jej brzegu. Przyglądałam się temu ze zdziwieniem i zaprotestowałam:
- Czemu siadasz? Robi się ciemno, musimy się zająć zwierzętami.Guban na to:- Mamy czas, zajmiemy się nimi za chwilę. – Wyciągnął się na kurtce i klepnął wolne miejsce obok. – Chodź tu i usiądź.Podeszłam z wahaniem, ale jako dziecko uwielbiałam bajki, więc wydało mi się, że to świetna okazja, by jakiejś posłuchać.- Opowiesz mi bajkę? – spytałam.Guban znowu klepnął kurtkę, mówiąc:- Opowiem, jak usiądziesz.Kiedy tylko to zrobiłam, popchnął mnie jakby chciał, żebym się położyła.- Nie chcę leżeć. Chcę bajki! – nalegałam uparcie, zrywając się przy tym na równe nogi.- No chodź, chodź – zamruczał i przytrzymał mnie mocno za ramię. – Kładź się i patrz w gwiazdy, a ja opowiem ci bajkę.Położyłam się z głową na kurtce, wbijając stopy w chłodny piasek, i wpatrzyłam się wmigoczącą Drogę Mleczną. Kolor nieba przechodził od indygo do czerni, jagnięta skakały gdzieś w ciemnościach, a ja czekałam z niepokojem na początek opowieści. Nagle Drogę Mleczną przesłoniła mi twarz Gubana. Kucnął między moimi udami i zerwał szeroką szarfę przepasującą mnie w biodrach."
"Zbudził mnie jakiś szmer. Otworzyłam oczy: stał przede mną lew. Powieki rozwarły mi się tak szeroko, jakbym wzrokiem chciała go całego pochłonąć. Spróbowałam wstać, ale nie jadłam od tak dawna, że bezwładnie osunęłam się na ziemię pod drzewem, które miało mnie chronić przed bezlitosnym światłem południa afrykańskiej pustyni. Zamknęłam oczy, moja głowa powoli opadła do tyłu, aż poczułam szorstkość pokrywającej pień kory. Lew był tak blisko, że rozpalone powietrze przenikała jego ostra woń. - To już koniec, Panie mój. Przyjmij mnie do siebie - rzekłam Allachowi. Samotna wędrówka przez pustynię musiała się tak zakończyć. Nie miałam broni, nie miałam siły uciekać. Nawet gdybym była dość silna, żeby uciec na drzewo, nie miałam żadnych szans."
"Znachorki biegłe w sztuce obrzezania cieszą się w naszej społeczności dużym poważaniem - nie tylko ze względu na to, że opanowały tę szczególną umiejętność, ale także dlatego, że żądają za swoje usługi bardzo wysokich opłat. Honorarium za obrzezanie jest jednym z największych wydatków, na jakie może być narażony budżet somalijskiej rodziny, niemniej jednak uważa się, że jest to inwestycja niezbędna. Bez niej bowiem córka nie wejdzie na małżeński rynek. Kobiety o nietkniętych obrzezaniem genitaliach uważane są za niezdolne do małżeństwa, nieczyste, i żaden prawdziwy mężczyzna nie weźmie ich poważnie pod uwagę. Tak więc znachorki - jak je nazywają - są bardzo poważanymi członkiniami naszej społeczności. Z ich ręki umiera jednak tak wiele dziewcząt, że ja nazywam je morderczyniami"
"Jadę do Londynu! – krzyknęłam. – Jadę do Londynu! – i zaczęłam tańczyć po całej kuchni.- Co? Do Londynu? – Chwyciła mnie za ramię w trakcie kolejnego obrotu. – Staniesz się biała. - oznajmiła rzeczowo.- Co powiedziałaś?- Staniesz się biała. No wiesz… Blada.Nie rozumiałam. Nie miałam pojęcia o czym mówi, bo w życiu nie widziałam białego człowieka; nie wiedziałam nawet, że takie dziwo istnieje. Mało jednak obeszła mnie jej uwaga."
Pozdrawiam :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)